Simbol al identității ortodoxe și al unității poporului român

Scrisoare de mulțumire a Sanctității Sale Bartolomeu, Patriarhul Ecumenic, adresată Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, pentru bucuria de a fi participat la sfințirea Catedralei Naționale

 

Preafericirea Voastră, Preafericite Părinte Daniel,
Arhiepiscopul Bucureștilor,
Mitropolit al Ungrovlahiei și
Patriarh al Bisericii Ortodoxe Autocefale Române,
preaiubit și mult dorit frate în Hristos Dumnezeu și împreună liturghisitor cu Smerenia noastră, călduros îmbrățișându-Vă frățește în Domnul, cu deosebită 
bucurie ne adresăm preacinsitei Voastre Preafericiri!

 

O mulțime de amintiri și sentimente de dragoste ne cuprind aducându-ne aminte de vizita recentă în Sfânta Biserică Soră a României cu ocazia momentului istoric al sfințirii Catedralei Naționale de la București, închinată Înălțării Domnului și Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României, cel cinstit și de către Noi. Ne exprimăm cele mai călduroase mulțumiri pentru minunata primire pe care ne-ați făcut-o, pentru bucuria întâlnirii față către față cu cinstita Ierarhie a Sfintei Biserici a României, dar și pentru organizarea întâlnirii Noastre cu Excelența Sa, domnul Președinte al României, precum și cu alte persoane importante.

Vor rămâne permanent în mintea noastră și adânc înrădăcinate în inima noastră Sfânta Liturghie, precum și minunatul moment al sfințirii grandioasei Catedrale Națio­nale, construcție de care v-ați ocupat personal, devenind astfel reușita și realizarea Preafericirii Voastre, împlinin­du-se astfel făgăduința poporului român, cu ocazia sărbătoririi a 100 de ani de la formarea statului român modern.

Această Catedrală va rămâne pe vecie un simbol al identității ortodoxe și al unității poporului român, și prin aceasta se vor aminti de legăturile strânse dintre Biserica Ortodoxă Română și Sfânta Mare Biserică Mamă a lui Hristos, al cărei fondator este ocrotitorul Catedralei Naționale a Preafericirii Voastre, Sfântul Apostol Andrei.

În acest context, dorim să ne exprimăm bucuria noastră sinceră a Smereniei noastre de colaborarea dintre Bisericile noastre vreme de zeci de ani, pentru rezolvarea problemelor mari, cele care au preocupat întreaga Ortodoxie. În plus, dorim să menționăm un exemplu de bună colaborare între Bisericile noastre, prezența luminoasă, precum și implicarea constructivă atât a Preafericirii Voastre, personal, cât și a Ierarhiei Bisericii Ortodoxe a României spre excelenta pregătire și organizare cu succes a Sfântului și Marelui Sinod al Bisericii Ortodoxe din anul 2016 din Creta. Drumul comun al Bisericilor noastre se confirmă astăzi, pentru încă o dată, în ceea ce privește gestionarea statutului bisericesc din Ucraina, despre care suntem siguri că Biserica Ortodoxă a României va avea o contribuție benefică, prin fapte și cuvinte, pentru păstrarea unității bisericești și pentru bunăstarea canonică a Bisericii Ortodoxe.

Spunând acestea, ne exprimăm cu recunoștință mulțumirile noastre față de Preafericirea Voastră și Vă urăm frățește cu ocazia sărbătorii Nașterii Domnului, a Anului Nou și a Botezului Domnului, pace de sus, sănătate și înțelepciune în înalta slujire a Preafericirii Voastre, pentru poporul român al lui Dumnezeu, rămânem cu adânc respect și dragoste în Domnul,

 

Al preacinstitei Voastre Preafericiri,

Iubit frate în Hristos,

 

† Bartolomeu

Patriarhul Constantinopolului

 

 

Titlul aparține redacției revistei „Vestitorul Ortodoxiei“

 

 

 

 

0 raspunsuri

Lasă un răspuns

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lasă un răspuns