Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a oferit în ziua de miercuri, 2 mai 2018, Episcopiei Ortodoxe Române a Canadei, un fragment din moaștele Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Ţării Românești, și un fragment din moaștele Sfântului Domnitor Martir Constantin Brâncoveanu, precum și un veșmânt care a acoperit moaștele Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor. Acestea au fost primite de Preasfințitul Părinte Ioan Casian, Episcopul ortodox român al Canadei.

 

Fragmentele din moaștele Sfinților Grigorie Dascălul și Constantin Brâncoveanu, precum și veșmântul care a acoperit moaștele Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou au fost oferite de Întâistătătorul Bisericii noastre Episcopiei Ortodoxe Române a Canadei, în semn de binecuvântare și spre folos duhovnicesc și sporire în credință a tuturor celor care se vor ruga cu evlavie acestor sfinți ocrotitori ai neamului românesc. Evenimentul a avut loc în Salonul Sfinților Români din Reședința Patriarhală. „Este un moment de mare bucurie, pentru că acesta creează o legătură mai adâncă între comunitățile noastre ortodoxe românești și mănăstirile din Canada cu Patria-mamă și în special cu Biserica-mamă. Noi încercăm în cadrul unui program pe care l-am început anul acesta să așezăm câte un ocrotitor român dintre sfinții mai noi peste fiecare dintre parohiile și mănăstirile noastre. De asemenea, acest eveniment este de o adâncă semnificație spirituală pentru comunitățile ortodoxe românești din Canada. Este adevărat că sunt comunități mai vechi, însă Episcopia Canadei este nouă. Eu personal sunt legat de Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștilor, pentru că îmi amintesc de momentul petrecut acum 25 de ani, când am plecat la Ierusalim chiar de sărbătoarea Sfântului Cuvios Dimitrie. Cred că el mi-a purtat de grijă în toți acești ani. Moaștele oferite de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel vor fi păstrate în Canada în Catedrala Episcopală din Saint-Hubert, Quebec, iar veșmântul Sfântului Dimitrie va merge într-una din misiunile noastre din Montreal. În continuare, vom încerca să ducem moaștele acestor sfinți și în alte parohii ortodoxe, deoarece așa se creează o comuniune a sfinților”, ne-a declarat Preasfințitul Părinte Ioan Casian, Episcopul ortodox român al Canadei.

 

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Inserati termenul dorit si apoi apasati tasta Enter