Centrul de Presă BASILICA al Patriarhiei Române şi-a sărbătorit luni, 17 iunie 2019, hramul, cu prilejul marelui praznic al Sfintei Treimi. Înființat în anul 2007, la inițiativa Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Centrul de Presă BASILICA are cinci componente: Radio TRINITAS, Televiziunea TRINITAS TV, Publicațiile „Lumina“, Agenția de știri BASILICA şi Biroul de presă și relații publice al Patriarhiei Române.

 

Sărbătoarea centrului a debutat dimineaţă, când ostenitori ai componentelor au participat la slujba de sfinţire a Catedralei Mitropolitane „Sfântul Spiridon”-Nou, Paraclis Patriarhal, din Bucureşti, oficiată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, împreună cu Preasfinţitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, şi Prea­sfinţitul Părinte Varlaam Ploieşteanul, Episcop-vicar patriarhal. „Astăzi este hramul Centrului de Presă BASILICA, mai ales că două din componentele sale ­poartă numele Sfintei Treimi: Radio TRINITAS şi Televiziunea TRINITAS ale Patriarhiei Române. Trinitas înseamnă Sfânta Tre­ime în limba latină, iar noi suntem o Biserică Ortodoxă latină”, a spus Preafericitul Părinte ­Patriarh Daniel.

A urmat Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană, în cadrul căreia au fost rostite ectenii speciale de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Dumnezeu asupra ostenitorilor şi binefăcătorilor Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei Române.

După Sfânta Liturghie, an­ga­jații Centrului de Presă BASILICA au fost primiți de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel în Sala „Europa Chris­tiana” a Palatului Patriarhiei. „Acum, după mulţi ani, constatăm că numele de TRINITAS dat Radioului şi Televiziunii, precum şi întreaga lucrare a Centrului de Presă BASILICA pusă sub ocrotirea Sfintei Treimi, a fost o alegere binecuvântată. Totdeauna noi avem în Sfânta Treime izvorul şi modelul iubirii desă­vârşite. De aceea, omul se împlineşte atunci când trăieşte după chipul Sfintei Treimi, fiindcă a fost creat după chipul Sfintei Treimi şi chemat la asemănarea cu Sfânta Treime (…). Mântuitorul, atunci când vorbeşte despre unitatea Bisericii, nu dă exemplu nici Imperiul Roman, nici republica greacă, ci spune: «Ca toţi să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine şi Eu întru Tine, aşa şi aceş­tia în Noi să fie una, precum Noi una suntem» (Ioan 17, 21). «Eu întru ei şi Tu întru Mine, ca ei să fie desăvârşiţi întru unime» (Ioan 17, 23). Aceasta înseamnă că Biserica este adunarea umanităţii în iubirea Preasfintei Treimi (…). Considerăm că cei care au lucrat spre slava Prea­sfintei Treimi, răspândind lumină prin radio, prin televiziune, prin Publicaţiile «Lumina», vor fi foarte aproape de Sfânta Treime şi de sfinţii mărturisitori, sfinţii misionari, Sfinţii Apostoli şi de sfinţii care au excelat în răspândirea cuvântului lui Dumnezeu”, a reliefat Patriarhul României.

Centrul de Presă BASILICA a fost inaugurat în anul 2007, la mai puţin de o lună de la întronizarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, al şaselea Întâi­stătător al Bisericii noastre. Fiecare dintre aceste componente ale centrului are scopul de a sluji misiunii Bisericii Ortodoxe Române şi de a transmite cuvântul Evangheliei prin mijloace moderne de comunicare.
Radio TRINITAS a început să emită din seara zilei de 17 aprilie 1998 (Vinerea Mare din Săptămâna Patimilor) în capitala Moldovei, Iaşi. Prin departamentele sale, acest post de radio acoperă o zonă largă de preocupări şi se adresează tuturor categoriilor de credincioşi. Primul post de radio ortodox din Biserica noastră transmite zilnic Sfânta Liturghie şi Vecernia în direct, precum şi emisiuni religioase, culturale, ştiinţifice, muzicale, sociale şi informative. Televiziunea TRINITAS TV, care emite de pe 27 octombrie 2007, este un mijloc eficient de popularizare a bogăţiei liturgice a Bisericii şi propune, în acelaşi timp, prin grila de programe, intensificarea solidarităţii umane, în contextul european multireligios, multietnic şi multicultural. A treia componentă a Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei Române este cotidianul „Ziarul Lumina”, cu săptămânalul „Lumina de Duminică” şi mensualul „Vestitorul Ortodoxiei”. „Ziarul Lumina” apare, fără întrerupere, din 7 februarie 2005, fiind primul cotidian creştin din România şi, deocamdată, singurul cotidian ortodox din lume. Agenţia de ştiri BASILICA are rolul de a prezenta, sub forma ştirilor şi a documentarelor de presă, instituţiile, activităţile şi atitudinile Bisericii Ortodoxe Române, precum şi ale altor Biserici, în diferite probleme actuale. Selecţionarea şi sistematizarea ştirilor se fac în concordanţă cu principiile moralei creştine şi cu normele deontologiei jurnalistice. O altă componentă a Centrului de Presă BASILICA este Biroul de presă, comunicaţii şi relaţii cu mass-media al Patriarhiei Române. „La slujba de sfinţire şi la Sfânta Liturghie am trăit bucuria harului pe care Preasfânta Treime ne-o dăruieşte nouă în fiecare clipă a vieţii noastre. Astăzi este pentru noi o zi de mulţumire şi recunoştinţă, ziua co­municaţiilor sociale ortodoxe”, a subliniat pr. consilier patriarhal Nicolae Dascălu, coordonatorul Centrului de Presă BASILICA al Patriarhiei
Române.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Inserati termenul dorit si apoi apasati tasta Enter